مؤسسه تدبر در کلام وحی و سیرۀ ائمۀ اطهار (ع)

بسم الله الرحمن الرحیم

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لا تُقَدِّمُوا بَیْنَ یَدَیِ اللَّهِ وَرَسُولِهِ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ سَمِیعٌ عَلِیمٌ (١)

رسول خدا ص رهبر الهی جامعه اسلامی است. حکم او، حکم خدا و حکومتش از جانب خداست. بر همه مؤمنان فرض است که جایگاه الهی او را مورد توجه قرار داده و در مقام حکم و حکومت، خود را بر ایشان مقدم ندارند. پیش از رهبر الهی جامعه خود، تصمیم نگیرند و قبل از او اقدام نکنند.

اما برخی از مؤمنان، آن طور که باید و شاید حریم مقام نماینده خدا در حکم و حکومت را پاس نمی­دارند. در مسائلی که باید منتظر شنیدن حکم آن حضرت باشند، قبل از ایشان زبان به سخن می­گشایند و اظهار نظر می­کنند؛ و در شئونی که باید از آن مقام الهی تبعیت کنند و در اطاعت او باشند، بی اذن و اجازه ایشان حرکت می­کنند و پیش می­روند.

خدای بزرگ خطاب به مؤمنان می­فرماید:

ای کسانی که ایمان آوردید! در پیشگاه خدا و رسول، خود را مقدم ندارید و در این باره تقوای الهی پیشه کنید که همانا خدا شنوای داناست.

اظهار نظر شما را که در مقام پیش افتادن از آن مقام الهی هستید، می­شنود و از رفتارهای شما که بی اذن و اجازه آن حضرت انجام می­دهید، آگاه است.

باید دانست که مقصود خدای بزرگ، از پیشگاه خدا و رسول ص، جایگاه رهبری الهی جامعه اسلامی است. این جایگاه در زمان حیات ظاهری رسول خدا ص در اختیار آن حضرت است و پس از ایشان، ائمه هدی ع به اذن خدا و با نصب رسول خدا ص جانشین ایشان هستند و در دوران غیبت امام زمان عج، ولی فقیه جامع الشرایط به اذن خدا و با ارشاد ائمه هدی ع، جانشین امام معصوم ع است. بر این اساس، حکم این آیه و آیات بعدی این سوره، مختص شخص پیامبر خدا ص نیست و به امامت ایشان مربوط است و بعد از حیات شریف آن بزرگوار به امام وقت و ولی امر زمان منتقل می­گردد.

بر این اساس، بر همه مؤمنان فرض است که در مقام حکم و حکومت از رهبر الهی جامعه خود یعنی فقیه جامع الشرایط، پیش نیفتند. در امور و مسائلی که باید از ایشان نظر بگیرند و در اطاعت آن مقام باشند، خود را مقدم ندارند و در این باره، تقوای الهی را سرلوحه گفتار و رفتار خود قرار دهند.

یا علی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید