مؤسسه تدبر در کلام وحی و سیرۀ ائمۀ اطهار (ع)

حسین بن احمد می‏گوید: امام رضا علیه‏السلام روزی درباره قرآن سخنرانی کرد و پیرامون عظمت مفاهیم و دلایل روشن و اعجاز نظم آن فرمود:


 قرآن، ریسمان محکم خداوند، و دستگیره استوار و راه روشن و مستقیم اوست که انسان سالک را به بهشت رهنمون می‏سازد، و از ارزش و رونق نمی افتد، زیرا قرآن، برای زمانی مخصوص و معین قرار داد نشده، بلکه حجت و دلیل و برهان خدا برای همه انسانها در همه‏ی زمانها است که هیچ گونه باطلی نه از پیش رو و نه از پشت و سر به سراغ آن نمی‏آید چرا که از سوی خداوند حکیم و شایسته ستایش، نازل شده است.

یکی از نامهای قرآن کریم، حدیث (جدید و تازه) است. حضرت رضا علیه السلام در روایتی، علت این نامگذاری را چنین بیان می‏فرماید:

شخصی از امام صادق علیه‏السلام پرسید: علت چیست که قرآن در مواقع نشر و درس چیزی جز تازگی و شادابی نمی‏افزاید؟ فرمود: زیرا خداوند قرآن را برای زمانی خاص نازل نکرده و همین طور برای مردم زمان معینی نفرستاده است. قرآن در هر زمانی جدید و تازه و برای هر قومی تا قیامت نوآوری و تازگی و شادابی دارد.

قرآن پاسخگوی نیازهای بشر

امام رضا علیهالسلام در بیان این که قرآن پاسخگوی همه نیازهای انسان و ضرورت های اجتماع در زندگی مادی و معنوی بشر است می‏فرماید:

خداوند رسولش را به سوی خود فرانخواند، مگر پس از این که دین را برای او کامل ساخت و قرآن را بر او فرو فرستاد، قرآنی که در آن همه چیز به تفصیل بیان شده است و حلال و حرام، حدود، احکام و هر چیز دیگری که مردم بدان نیازمند می‏باشند. خداوند درباره‏ی قرآن می‏فرماید: ما فرطنا فی الکتاب من شیء ما در قرآن از بیان هیچ چیز فروگذار نکردیم.

قرآن جامع کتب آسمانی

امام رضا علیهالسلام در حدیث شرایع الاسلام می‏فرماید:

اسلام محض، شهادت به یکتایی خداست که خدایی جز او نیست… و تصدیق به کتاب او که راست و عزیز است. آن کتابی است که نه از پیش رو، و نه از پشت سر باطل در آن را ندارد و فرستاده شده از جانب خداوند حکیم و حمید است. این کتاب (قرآن) دربردارنده‏ی همه مطالب کتب آسمانی است که پیش از آن نازل شده و از آغاز تا پایانش حق و صحیح است و ما به همه‏ی آیات آن از محکم و متشابه و خاص و عام و وعده و وعیدها و ناسخ و منسوخ و تمام قصص و اخبارش، ایمان داریم. و هیچ کس از مخلوقات نمی‏توانند مانند قرآن بیاورد.

قرآن کتاب هدایت

ریان بن صلت می‏گوید: از حضرت رضا علیهالسلام سؤال کردم نظر شما درباره قرآن چیست؟ فرمود:

قرآن کلام خداست از آن نگذرید (قدم فراتر ننهید) و از غیر آن هدایت مجویید که گمراه خواهید شد.

اهمیت امام رضا به قرائت قرآن

امام رضا علیهالسلام قرآن عینی، و اخلاق آن حضرت ساخته شده از عناصر ساخته شده قرآن کریم بود. او قرآن ناطق و تجسم و عملی و تجلی آیات وحی الهی است. چرا که اهمیت به قرآن و انس با آیات آن سراسر وجود ایشان را فراگرفته و تمام سخنان ایشان تفسیر و تبیین مفاهیم ثقل اکبر بود. در سیره‏ی امام رضا علیهالسلام و انس ایشان با قرآن، چنین آمده است!

امام رضا علیه‏السلام شبها چون به بستر خواب می‏رفت و زیاد تلاوت قرآن می‏کرد و هر گاه به آیه‏ای که در آن ذکری از بهشت و یا دوزخ بود می‏رسید می‏گریست و از خداوند درخواست بهشت می‏کرد و از آتش دوزخ به او پناه می‏برد.

همچنین ابراهیم بن عباس می‏گوید:

تمام گفتارها و جواب‏ها و شواهدی که امام رضا علیه‏السلام می‏آورد همه از قرآن بود و هر سه شبانه روز یک ختم قرآن داشت و می‏فرمود اگر بخواهم به کمتر از این زمان هم ختم کنم، می‏توانم. لکن (در ختم سه روز به هیچ آیه‏ای نمی‏گذرم و مگر این که در آن می‏اندیشم که مراد چیست و در چه موردی نازل شده و زمان نزولش چه وقتی بوده است، به همین یک ختم قرآن من سه شبانه روز طول می‏کشد.

در خانه‏ هایتان قرآن بخوانید

امام رضا علیهالسلام در توصیه و سفارشی فراگیر و همگانی می‏فرماید:

سهمی از وقت خود را در خانه، مخصوص قرآن قرار دهید (و قرآن تلاوت کنید) چون خانه‏ای که در آن قرآن خوانده شود. برای اهل و ساکنانش محل انس و آرامش می‏شود، و خیر و برکتش زیاد می گردد، و مومنین جن در آن مسکن می‏گزینند اما خانه‏ای که در آن قرآن تلاوت نشود محل وحشت و غربت ساکنانش گشته و خیراتش رو به کاهش نهاده و محل سکونت جن‏های کافر خواهد گشت

از امام رضا علیهالسلام روایت شده که حضرت رسول صلی الله علیه و آله فرمود:

برای خانه های خود، سهمی از تلاوت قرآن قرار دهید،چون هر کس در خانه خود قرآن تلاوت کند، کارهای اهل آن خانه آسان گردد و خیر و برکت در آن خانه زیاد شود، و هر خانه‏ای که در آن قرآن تلاوت نکنند، کارها بر اهل آن تنگ شود، و خیر و برکت و در آن خانه کم گردد، و ساکنان آن، بی‏برکت و در نقصان باشند

توصیه امام رضا به قرآن صبحگاهی

معمر بن خلاد می‏گوید:

از حضرت رضا علیه‏السلام شنیدم که فرمود: سزاوار است که انسان بعد از نماز صبح پنجاه آیه از قرآن مجید را تلاوت کند.

نگاه به قرآن عبادت است

از امام رضا علیه‏السلام روایت شده است که فرمودند:

نگاه کردن به سه چیز عبادت است: نگاه به پدر و مادر، نگاه به قرآن، نگاه به دریا.

تلاوت قرآن نشانه مروت است

امام رضا علیهالسلام می‏فرماید: رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود:

شش چیز از مروت و مردانگی است، سه چیز در حضر و سه چیز در سفر:

اما آن سه که در حضر است.

الف – تلاوت کتاب خدا ب – آباد کردن مساجد ج – یافتن و پیدا کردن دوستانی در راه خدا.

و اما آن سه چیز که در سفر است:

الف – انفاق و بخشش از توشه ب- خوش خلقی ج – مزاح و شوخی در غیر معاصی.

استشفاء به قرآن

امام رضا علیهالسلام می‏فرماید:

در قرآن شفا و درمان هر دردی است، و از قرآن درمان بخواهید. کسی که او را قرآن شفا و درمان ندهد، درمانی برای او نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید