مؤسسه تدبر در کلام وحی و سیرۀ ائمۀ اطهار (ع)

بسم الله الرحمن الرحیم

نقش جامعه قرآنی در تحولات سیاسی و اجتماعی کشور چگونه است؟

در حال حاضر باید گفت که متأسفانه جامعه قرآنی (به عنوان قرآنی بودنش) نقش قابل قبولی در تحولات سیاسی و اجتماعی کشور ندارد، هرچند برخی از چهره­های قرآنی کشور از نقش­آفرینان تحولات اجتماعی و سیاسی هستند، اما سؤال این است که آیا این نقش­آفرینی، ریشه در قرآنی بودن آنان دارد یا نه؟ این سؤالی است که به راحتی نمی­توان به آن پاسخ مثبت داد، زیرا بسیار می­شود که فردی، هم قرآنی باشد و هم سیاسی اجتماعی، بدون اینکه این دو حیطه شخصیتی او ربط چندانی به هم داشته باشد.

بقیه مطلب را در ادامه بخوانید:

چرا جامعه قرآنی در کنار یکدیگر در تحولات اجتماعی و سیاسی دیده نمی شود؟

به نظر حقیر مهمترین دلیل این امر، ضعف شناخت قرآن حتی در جامعه قرآنی کشور است. توضیح اینکه اگر قرآن درست و آن­طور که باید و شاید شناخته شود، هویت سیاسی اجتماعی آن به روشنی دیده خواهد شد. قرآن به معنای واقعی کلمه کتاب حکومت و سیاست و اجتماع است، اما ظهور این هویت مؤثر در پرتو نگاه منسجم و هدایتی به این کتاب آسمانی ممکن است. نگاهی که متأسفانه کمتر مورد توجه قرار گرفته است و معمولا قرآن کریم، به صورت کشکولی از مواعظ اعتقادی، اخلاقی و رفتاری آن هم با رنگ تاریخی و دور از دسترس، دیده و فهمیده می­شود.

شاخصه‌‌های جامعه قرآنی با بصیرت و هدایتگر چیست؟

به نظر حقیر و البته براساس آنچه از قرآن فهمیده­ام، مهمترین شاخصه­های جامعه قرآنی با بصیرت و هدایتگر در سه عنصر اساسی قابل بررسی است: ۱٫ تفکر فعال جهانی داشته باشند، بدین معنی که تا استقرار کامل و همه­جانبه کلمه الله بر همه زمین از پای ننشینند و به بهره­مندی ناقص از حکومت الله بر زمین اکتفا نکنند. ۲٫ نظام ولایی الله جل و علا، رسول صلی الله علیه و آله و سلم، ائمه اهل البیت علیهم السلام و ولی فقیه را با تمام وجود درک کرده باشند و تعریف روشنی در همه مراتب این نظام نورانی داشته باشند. ۳٫ با تمام وجود به اتحاد و برادری همه مؤمنان معتقد باشد.

جامعه قرآنی به عنوان مرجع فکری مردم چگونه می‌تواند در هدایت و بصیرت بخشی به جامعه نقش مؤثرتری ایفا کند؟

به نظر می­رسد مهمترین خدمتی که جامعه قرآنی کشور می­تواند در فراهم­سازی زمینه هدایت و بصیرت برای مردم داشته باشد آن است که مبانی اجتماعی و سیاسی اسلام ناب را بدون ملاحظه انگ­هایی نظیر «تفسیر سیاسی قرآن به نفع حکومت» و یا «تفسیر سیاسی قرآن توسط افراطیون» و مانند آن، برای مردم بیان کنند که البته این امر مستلزم آگاهی خود جامعه قرآن کشور از ماهیت روشن سیاسی و اجتماعی قرآن است.

حاملان قرآن چه سهمی در پذیرش اصل ولایت‌پذیری در تاریخ اسلام داشته‌اند؟

«حاملان قرآن» اصطلاحی است که در دو سطح می­توان به آن توجه کرد: ۱٫ در سطح عبارت ۲٫ در سطح حقیقت؛ باید گفت: کم نبوده­اند افراد و جوامعی که در سطح عبارت، حامل قرآن شمرده می­شدند اما نه فقط سهمی در ولایت­پذیری ایفا نکرده­اند بلکه برعکس موجب انحراف طبقات اجتماعی از مسیر روشن ولایت شده­اند. به نام قرآن با قرآن ناطق جنگیده و به نام وحی در جرگه دشمنان وحی رقم خورده­اند و یا ساکت و بی­تفاوت از کنار خط ولایت عبور کرده و در نتیجه و غایت به ولایت­گریزان مدعی قرآن ملحق شده­اند. از سوی دیگر افراد و جوامعی بوده­اند که در سطح حقیقت حامل قرآن بودند و مهمترین نقش را در پیروی از ولایت و زمینه­سازی تحقق حکومت ولایی بر زمین ایفا کرده­اند. از آن جمله می­توان به یاران حقیقی رسول خدا صلی الله علیه و آۀه و سلم و یاران حقیقی ائمه طاهرین علیهم السلام و در زمان حاضر به شخصیت­های بزرگی همچون امام خمینی رحمه الله علیه و امام خامنه­ای حفظه الله تعالی اشاره کرد.

جامعه قرآنی سکولار و بی‌‌تفاوت به سیاست چگونه شکل می گیرد؟

به نظر حقیر و بر پایه آنچه از قرآن آموخته­ام، فقر فرهنگ تدبر در جامعه قرآنی کشور، از مهمترین عوامل شکل­گیری جامعه قرآنی سکولار و بی­تفاوت به سیاست است. از اینکه بگذریم دنیازدگی و آسایش­طلبی، می­تواند مهمترین عامل بی­تفاوتی قرآنیان به سیاست و جامعه باشد.

در پایان مطالعه تدبری سوره­های محمد صلی الله علیه و آله و سلم و فتح و حجرات و همچنین سوره­های ده­گانه حدید تا تحریم را به همه خوانندگان عزیز توصیه می­کنم، زیرا این سوره­های به خوبی چهره سیاسی اجتماعی قرآن کریم را به نمایش گذاشته­اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید